Ovidium

Membru din: 02-04-2014   |   Nivel:

    7 posturi

     1 - 7 din 7 posturi
    Scris la data: 02 Mar 2017, 22:09
    Va salut! Am un Whirlpool AWO/D 43205 si am impresia ca nu trage suficienta apa in cuva. cum pot regla nivelul de apa in cuva? Alta problema: a cam inceput sa vajaie cand stoarce: rulmentii. Ar fi o operatie pe care as putea-o face eu singur?
    Scris la data: 09 May 2014, 11:57
    Buna ziua, Revin cu noutati :) intr-adevar defectul (motorul nu se invartea la faza de inmuiere) venea din programator, dar problema era localizata undeva in circuitul care comanda motorul la faza de inmuiere. Cum mi-am dat seama? pe programele scurte functiona pentru ca avea numai doua rotatii de inmuiere si nu intra in eroare , dar pe programele cu inmuiere mai indelungata (bumbac, de exemplu) taho dadea mesaj in programator ca motorul nu se invarte si masina intra in eroare F7 sai F6 parca era codul (Triac defect sau motor defect). Am schimbat si triacul, dar degeaba. Pana la urma am convins pe cineva de la o firma de reparatii sa imi dea un programator la teste si minune! Masina functioneaza! Normal, nu am mai sapat dupa defectul celui vechi (din cate am inteles vreo rezistenta decalibrata) si am pastrat modulul nou. Sunt inca in teste cu masina si bucuria nu a durat prea mult: dupa o spalare completa, care decurge OK, la urmatoarea spalare am o problema: in timpul spalarii cuva se invarte un pic mai repede decat ar trebui si astfel rufele in loc sa pice in cuva raman lipite de peretii acesteia. Ca solutie temporara, opresc masina 15 minute si dupa aceea merge OK. Ce ar putea avea? se poate incalzi taho de la motor sa dea vreo citire eronata programatorului, sau se incalzeste programatorul si da o eroare? As putea schimba din nou programatorul dar as prefera sa merg la sigur :)
    Scris la data: 08 May 2014, 08:59
    Revin cu noutati :) intr-adevar defectul venea din programator, dar problema era localizata undeva in circuitul care comanda motorul la faza de inmuiere. Cum mi-am dat seama? pe programele scurte functiona pentru ca avea numai doua rotatii de inmuiere si nu intra in eroare , dar pe programele cu inmuiere mai indelungata (bumbac, de exemplu) taho dadea mesaj in programator ca motorul nu se invarte si masina intra in eroare F7 sai F6 parca era codul (Triac defect sau motor defect). Am schimbat si triacul, dar degeaba. Pana la urma am convins pe cineva de la o firma de reparatii sa imi dea un programator la teste si minune! Masina functioneaza! Normal, nu am mai sapat dupa defectul celui vechi (din cate am inteles vreo rezistenta decalibrata) si am pastrat modulul nou. Sunt inca in teste cu masina si bucuria nu a durat prea mult: dupa o spalare completa, care decurge OK, la urmatoarea spalare am o problema: in timpul spalarii cuva se invarte un pic mai repede decat ar trebui si astfel rufele in loc sa pice in cuva raman lipite de peretii acesteia. Ca solutie temporara, opresc masina 15 minute si dupa aceea merge OK. Ce ar putea avea? se poate incalzi taho de la motor sa dea vreo citire eronata programatorului, sau se incalzeste programatorul si da o eroare? As putea schimba din nou programatorul dar as prefera sa merg la sigur :)
    Scris la data: 15 Apr 2014, 09:26
    Multumesc frumos, o sa caut sa cumpar intregratul si sa il schimb. Nu am mai intrat aici pentru ca, bomboana de pe coliva, mi-a crapat HDD-ul calculatorului si mi-a dat de treaba :(
    Scris la data: 04 Apr 2014, 13:50
    Am dus programatorul la un electronist care a verificat triacul si se pare ca este in regula. Am mai verificat si tensiunea de intrare in programator (dupa filtrul de deparazitare) si in orice program aveam 220 - 218 V Se poate sa fie motorul defect? Eu o sa ma mai duc la electronist dupa ce identific ce mufa duce catre motor, rezistente, etc, pt. a ne concentra atentia pe ciruitul motorului. Care o fi tensiunea de iesire catre motor in momentul spalarii? Ma gandeam sa o masor si pe aia.
    Scris la data: 03 Apr 2014, 00:22
    Am verificat carbunii sunt in stare perfecta. Aproape intacti si nu fac flama la niciun program (spalare, pre-centrifugare sau centrifugare). Am incercat si fara rufe - se invarte normal. Cu putine rufe se invarte inca, dar la o incarcare chiar sub normal deja isi da duhul - si toate astea la un program fara incalzire a apei. Nu stiu ce sa ii mai fac...
    Scris la data: 02 Apr 2014, 10:47
    Buna ziua, am o masina de spalat rufe Whirlpool AWO/D 43205 care la spalare nu mai rasuceste tamburul, de parca motorul ar fi obosit, nu ar mai avea putere...invarte un sfert de tura dar atat. Cureaua este OK, de stors stoarce... Am cautat condensatorul la motor dar nu il gasesc. Am inteles de pe forum ca ar fi un condensator de 16uF... Ma puteti ajuta, va rog?
     1 - 7 din 7 posturi
    Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
    Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

    Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

    Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

    Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.